© NASA

NASA komercjalizuje niską orbitę okołoziemską

30 kwietnia 2014, 08:18

Przed kilkoma miesiącami NASA poinformowała o przedłużeniu misji Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Teraz Agencja zwróciła się do prywatnych przedsiębiorstw, naukowców i wszystkich zainteresowanych o składanie propozycji dotyczących komercyjnego wykorzystania ISS oraz niskiej orbity okołoziemskiej (LEO).



W bieżącym roku emisja CO2 spadła?

8 grudnia 2015, 07:22

Raport opublikowany przez Global Carbon Project przewiduje, że w 2015 roku emisja dwutlenku węgla mogła... ulec obniżeniu. To dobra i zaskakująca wiadomość. Nie można jednak powiedzieć, że całkowicie niespodziewana


Roskosmos oskarża USA o próbę zagarnięcia innych planet

8 kwietnia 2020, 11:40

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos oskarżyła prezydenta Trumpa, że wydając rozporządzenie wykonawcze dotyczące prowadzenia przez USA komercyjnego pozyskiwania zasobów w przestrzeni kosmicznej, położył podwaliny pod przejęcie innych planet przez Stany Zjednoczone. Przedstawiciele Roskosmosu twierdzą, że rozporządzenie prezydenta zagraża międzynarodowej współpracy w kosmosie.


20 ton poleciało na Międzynarodową Stację Kosmiczną

23 marca 2012, 13:27

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) wysłała największy w swojej historii ładunek na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Automated Transfer Vehicle (ATV) Edoardo Amaldi został wyniesiony przez rakietę Ariane 5, która wystartowała z portu kosmicznego Kourou w Gujanie Francuskiej


Ostatnia dostawa z Europy

13 sierpnia 2014, 09:00

Do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zadokował piąty i ostatni pojazd dostawczy Europejskiej Agencji Kosmicznej. Automated Transfer Vehicle 5 (ATV-5) został wystrzelony przed dwoma tygodniami. Dostarczył on na ISS około siedem ton zaopatrzenia


Wkrótce ostatnie testy urządzeń polskiej firmy. W 2022 polecą w kierunku Jowisza

23 sierpnia 2020, 08:30

Wysięgniki stworzone na potrzeby misji JUICE, jednej z dwóch największych misji realizowanych przez Europejską Agencję Kosmiczną, trafią za kilka dni do Niemiec, gdzie przejdą ostatnie testy magnetyczne – poinformowała w czwartek Astronika, polska firma, która je zbudowała.


Rosja i Chiny chcą budować wspólną stację naukową na Księżycu

10 marca 2021, 08:44

Szefowie chińskiej i rosyjskiej agencji kosmicznej podpisali protokół uzgodnień o wspólnej budowie stacji księżycowej. W dokumencie obie strony wyrażają chęć współpracy nad stworzeniem „Międzynarodowej Księżycowej Stacji Naukowej” i zaproszenia do projektu innych krajów


Orbitalne śledzenie statków

9 grudnia 2010, 17:19

Do wielu eksperymentów i testów przeprowadzanych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej od 1 czerwca doszło śledzenie statków pływających po oceanach. Europejski moduł Columbus, używając systemu AIS, śledzi trasy ponad 60 tysięcy jednostek morskich.


Rozpoczyna się budowa systemu Galileo

26 września 2011, 09:56

Po latach przygotowań europejski konkurent dla systemu GPS w końcu doczeka się pierwszego satelity na orbicie. Koncepcja Galileo powstała w 1999 roku, gdy porównano pomysły z Francji, Niemiec, Włoch oraz Wielkiej Brytanii i wybrano jeden z nich do wspólnej realizacji. W 2003 roku Unia Europejska i Europejska Agencja Kosmiczna podpisały umowę współpracy.


Psują się zegary atomowe na satelitach Galileo

18 stycznia 2017, 13:21

Przed zaledwie miesiącem uruchomiono europejski odpowiednik GPS, a już trapią go poważne problemy. Europejska Agencja Kosmiczna poinformowała, że na pokładzie wielu satelitów tworzących system Galileo doszło do awarii zegarów atomowych


Jubileusz 75-lecia Polskiej Akademii Nauk